close
تبلیغات در اینترنت
ضررهای روحی و جسمی شراب از نظر طب

ورود به سايت

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
ثبت نام سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجي
چند درصد نیاز های شما در این سایت بر طرف شده است؟

کسب درآمد کسب درآمد
سلام دوست من به سايت گروه الکترونیکی پارس خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات

دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا و .... در وبلاگ ثبت نام نماييد

تذکر

قابل توجه بازدیدکنندگان گرامی

تمامی لینک های دانلود تست شده اند. در صورتی که اتفاقا لینکی کار نکرد یا خراب شده بود لطفا از قسمت نظرات گزارش دهید.

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

با تشکر

مدیرکل گروه الکترونیکی پارس


ضررهای روحی و جسمی شراب از نظر طب

تاريخ: امروز, : سه شنبه 20 خرداد 1393 نويسنده: /user-admin

موضوع:


 

الحمد لله الذی حرم الخمر التی اثمها اکبر من نفعها والصلاة والسلام علی عبده الذی جاء بتشریع ینظم حیاة المسلمین جمعا وعلی آله واصحابه الذین حاربوا ما یفسده الخمر ویضره وبعد: فقد قال الله تعالی: (یسئلونک عن الخمر والمیسر قل فیهما اثم کبیر ومنافع للناس واثمهما اکبر من نفعهما)

در قرآن کریم خداوند ج برای پیامبرش چنین هدایت میدهد: از تو در باره شراب وقمار می پرسند وتو در جواب بگو: در این دو گناه بزرگ ومنافع اندک برای مردمان است اما گناه آنها بزرگتر از نفع آنها میباشد.

لهذا دراین ریسرج مختصر خود در رابطه به ضرر های جسمی وروحی این مواد کشنده به طورکوتاه حسب ذیل مرور مینماییم:

یک : ضرر های جسمی

دو: ضرر های روحی

نوشیدن شراب امراض گونا گونی را در بدن وجسم انسان به بار می آورد که از جمله چندی آنرا بطور مثال یاد آور می شویم:

1- جهاز تنفسی: این جهاز یکی از نشانه های قدرت خداوند (ج) می باشد که عظمت وقدرت خالق یکتا را نشان می دهد، با وجود اینکه عناصر واعضای این جهاز کم است اما کار کرد های آن عالی ومهم است، زیرا که این به مثابه یک دستگاه تصفیه هوا در جسم انسان می باشد که جسم را توسط رسانیدن اکسیجن کمک نموده کار بن دای اکساید را از آن خارج می نماید. پس هر نوع ضرر به آن سبب ضرر به سایر بدن میگردد به طور مثال:

أ) بینی: شبیه ایرکندیشن است که خداوند (ج) در آن پرده ها وموهای را آماده ساخته که هوای گرم را سرد وهوای سرد را گرم می سازد وداخل شدن خاک، گرد، غبار وچرک را در کانال تنفس منع می نماید. هم چنان انسان توسط این جهاز بوی های خوب وبد را از هم فرق میکند در صورت معتاد شدن به شراب، این حس ناتوان وضعیف گردیده از فعالیت های خود باز میماند.

هم چنان شراب بینی را به مرض ورم (Rhinophyma) مبتلا می سازد که شکل طبیعی آنرا به مرور زمان تغییر می دهد که بدون عملیات جراحی بهبود نخواهد یافت.

ب ) گلو: این شبیه یک گذرگاه است که غذا را به معده وهوا را به شش می رساند پس ما بعضی از معتادان شراب را در میابیم که یک لقمه کوچک را بلعیده نمی توانند که در نتیجه دچار اختناق، سرفه شدید واحیانا مرگ می شوند.

علاوه از این ضرر گلو به التهاب متکرر وشدید (Pharyngitis) مصاب می گردد که در نتیجه معتاد شراب از زندگی خود متنفر می گردد. وتحقیقات طبی این را نیز به اثبات رسانیده است که در مصاب شدن حلق (گلو) به مرض سرطان، شراب نقش عمده را بازی میکند.

ج ) حنجره: وقتیکه معتاد شراب به مرحله سکر رسید سیطره وکنترول بر روش وحرکات خود را از دست میدهد و به بلند کردن صدا شروع میکند وبسیار حرف می زند واحیانا آهنگ سرائی میکند که در نتیجه منجر به مصاب شدن حنجره آن به التهاب شدید می گردد بالاخره دچار سرفه شدید شده گلو گرفتگی برایش رخ می دهد ودر نهایت تارهای صوتی آن ملتهب شده مقاومت را در برابر مکروب از دست داده لقمه آسانی برای انواع گوناگون امراض از جمله بکتریا سل می گردد.

د) شش ها: این ها جهازیست هوا را تصفیه نموده برای خون اکسیجن را رسانده کاربن دای اکساید را از آن خارج می نمایند در اینصورت شراب بالائی این جهاز تاثیر بالغی می اندازد که در نتیجه آنرا ضعیف ساخته وظایف شانرا که عبارت از گرفتن گاز (Lunvolumes) به اندازه کافی وانتشار گستردۀ آنها در بدن می باشد آسیب پذیر می سازد.

هم چنان شراب کمیت اکسیجن را تقلیل بخشیده در مقابل نسبت کاربن دای اکساید را بالا می برد که در نتیجه بوی بد از دهن معتاب شراب به مشام می رسد.

دو پژوهشگر غربی بنام های "سمیت ودی لنت" در حدود (6478) معتاد شراب را اعم از زن ومرد معاینه نموده بالاخره به این نتیجه رسیدند که مرگ ومیر کسانیکه معتاد به شراب هستند به اثر مرض التهاب شش، سه برابر در بین مردها وهفت برابر در بین زن ها نسبت به غیر معتادان زیاد می باشد.

هم چنان معتادان شراب به امراض دیگری مانند: التهابات بکتریای رئوی، ضعف مقاومت در برابر امراض، اجتماع مکروبها در جیره های دندان، سوء تغذیه، مصاب شدن به مرض مکروبی سل "Tuberculosis" توقف تنفس اثنای خواب کردن، کم شدن اکسیجن در خون "Hypoxemia" انتفاخ شکم "Ascites" امساک مستمر، ضعیف شدن اعضای تناسلی، درد شدید در مفاصل جسم، ملتهب شدن رگ های چشم در نهایت منجر به کور شدن، ضعیف شدن اعصاب، وغیره مبتلا می گردند.

2 – ضرر شراب بر قلب: کسانیکه معتاد به شراب نوشی هستند به امراض گوناگون قلبی مصاب می گردند از جمله بعض آنها را بطور مثال بیان مینماییم:

أ ) ازدیاد چربو: تجارب علمی وتحقیقات طبی ثابت کرده است که نوشیدن شراب ولو برای یک بار مودی به ازدیاد فوری در محتویات خلایای قلب می شود که در نتیجه قلب ذخیره گاه برای چربو می گردد.

هم چنان شراب در زیاد شدن چربو در روده ها کمک مینماید خصوصا نسبت چربو در خون را بالا برده سبب ازدیاد کلوسترول می گردد وهمه این عوامل سبب تنگی وتضییق رودها گردیده در جسم ورم وپندیدگی رو نما شده بالاخره منتج به مرگ معتادان شراب می شود.

ب ) زیاد شدن معادن در قلب: نوشیدن شراب حتی برای یگ بار سبب خروج عناصر پوتاسیم وفوسفات از خلایا عضلات قلب گردیده کمیت زیادی از سودیم در خلایا جاگرفته در انجام وظایف قلب اخلال وارد مینماید.

ج ) تاثیر شراب بر قدرت انقباض قلب: تحقیقات طبی به اثبات رسانیده است که نوشیدن شراب در قدرت انقباض قلب خلل جدی وارد مینماید که در نتیجه در ایجاد اعتلال در عضلات قلب کمک مینماید.

د ) تاثیرات شراب بر خاصیت الکترونی قلب: نوشیدن شراب سبب اضطرابات در نظام قلب "Dysrrhythmias) می گردد که احیاناً منجر به مرگ معتاد می شود. هم چنان نوشیدن شراب یکی از اسباب مهم مرگ های مفاجی می باشد که معتادان شراب به آن دچار می گردند. از طرف دیگر شراب سبب بالا رفتن فشار خون نیز می گردد.

3 – ضرر شراب بر گرده: گرده ها که وظیفه تصفیه بول سایل وپاک سازی خون از مواد سمی را دارد که به نوشیدن شراب جدا متاثر گردیده وظیفه خود را به شکل درست انجام داده نمی تواند بالاخره مجرای بول مسدود شده منجر به مرگ معتاد می گردد.

4 – ضرر شراب بر جهاز هضمی: نوشیدن شراب امراض ذیل را در جهاز هضمی به وجود می آورد:

أ ) التهاب در دهن.

ب ) تشقق در زبان وخشک شدن آن.

ج ) از بین رفتن حس ذایقه ویا ضعیف شدن آن.

د ) جاری شدن لعاب غیر ارادی.

هـ ) بوجود آمدن پرده سفید روی زبان که بالاخره منجر به مصاب شدن زبان به مرض سرطان می گردد.

و ) التهاب در جگر: نوشیدن شراب یک سلسله التهابات را در جگر بوجود می آورد که سبب شکم دردی، استفراغ، تب وبزرگی جگر می گردد. هم چنان شراب در جگر تخریب وسیع را بوجود می آورد در نتیجه تارهای آنرا تلف نموده حجم آنرا خورد وخود آنرا سخت واز انجام وظایفش عاجز می سازد.

5 – ضرر شراب بر جهاز عصبی:

دماغ ویا اعصاب از همه اعضای انسان به طور کسترده آسیب پذیر تر میباشد بناء کسیکه معتاد به نوشیدن شراب است دچار اختلال دماغی می شود چنانچه دکتور براتر می فرماید: کسیکه یک ویا دو گیلاس شراب بنوشد خلایای دماغ آنرا مواجه به مرگ می سازد. لهذا این ادعا را به شاهد عینی اثبات نموده می توانیم  بطور مثال بتاریخ سی ویک سنبله سال جاری در کراچی پاکستان به اثر نوشیدن شراب در حدود بیست وهشت نفر جان خود را از دست دادند اینجاست که معجزه بودن گفتار پیغمبر خدا (ص) ثابت می گردد که ایشان چنین فرموده اند: هر چیزیکه انسان را مست (سکران) میسازد حرام است برابر است کم باشد یا زیاد.

دوم: ضرر روحی شراب:

هم چنانکه شراب یک آفت کشنده ومضر در جسم است در بعد روحی نیز ضرر بسیار دارد که ذیلا آنرا بطور مختصر بیان میداریم:

1 – شراب نوش به منزله دیوانه بوده که مورد تمسخر اطفال وملامت ومذمت عقلا قرار میگیرد چنانچه یکی از دانشمندان حکایت میکند که : من یکی از مستان شراب را در یکی از کوچه های بغداد دیدم که بول مینماید سپس آنرا به لباس خود پاک می کند در حالیکه او میگوید: ای بار خدایا مرا از جمله توبه کنندگان وپاکیزه گاران بگردان.

2 – شراب عقل انسان را زایل ومال آنرا هلاک مینماید چنانچه حضرت عمر رضی الله عنه می فرماید: ای بار خدایا برای ما نظر ورای خود را در باره شراب نشان بده چراکه شراب هلاک کننده مال وزایل کننده عقل می باشد.

3 – شراب سبب عداوت ودشمنی در میان برادران، دوستان وعامه مردم میگردد چنانچه خداوند ج می فرماید: البته شیطان می خواهد به سبب شراب وقما ر در میان شما عداوت وکینه توزی را اندازد.

4- شراب مانع ذکر خدا ونماز می شود چانچه خداوند ج می فرماید: شراب نوشی شما را از ذکر ونماز باز میدارد.

5 – شراب شخص شراب نوش را وادار به زنا وطلاق می سازد در حالیکه او نمی داند که چه میکند.

6 – شراب کلید وسر چشمه همه بدی ها است چراکه آن راه را برای ارتکاب گناه های دیگر هموار می سازد.

7 – نوشیدن شراب ملائکه های (الکرام الکاتبین) را توسط بوی بد ومنفورش اذیت می نماید.

8 – شریعت اسلامی بالای شراب نوش صد دره را به عنوان حد تعیین نموده است در صورتیکه حد در دنیا بالای آن تطبیق نگردد در قیامت او توسط دره های آتشی به حضور مردم، پدر، دوستان وفرزندانش زده می شود.

9 – شراب نوش به سبب نوشیدن شراب چهل روز دروازه آسمان را برویش بسته می نماید که در طول این مدت نه اعمال نیک آن به آسمان بالا میرود ونه دعای آن قبول می گردد همین قبول نشدن دعا در ذات خود ضرر روحی برای معتاد است.

10 – شراب نوش جان خود را به نوشیدن شراب به مخاطره می اندازد چراکه بیم آن میرود که ایمان او در اثناء نوشیدن شراب زایل گردد چنانچه پیغمبر خدا ص می فرمایند: هیچ کس شراب نمی نوشد در حالیکه او مؤمن است.

11 – معتاد شراب سبب بی نظمی واز بین رفتن امنیت در جامعه گردیده در بین مردم تشنج، ترس، خوف ورعب را بوجود می آورد زیرا زمانیکه مست شراب رانندگی مینماید کنترول را از دست میدهد ویا با اندک ترین سبب با ترافیک ویا مردم درگیر می شود ویا تصادم صورت می گیرد که در نتیجه همه حرکات او افراد جامعه وحتی خانواده او متضرر روحی وروانی می شوند.

12 – معتاد شراب سبب ایجاد یک روش نا مطلوب ودعوت بسوی گمراهی در بین جامعه می گردد که دیگران اعم از نزدیکان، خویشاوندان، همسایگان وغیره اقشار جامعه به مرور زمان از او پیروی مینمایند که این عمل در ذات خود یک ضرر روحی برای معتاد شراب وافراد جامعه می باشد.

13 – شراب معتاد را چنان به مرض روحی مبتلا می سازد که حلال را از حرام وحق را از باطل وخیر را از شر فرق کرده نمی تواند چنانجه از حضرت ابو بکر صدیق رضی الله عنه روایت است که می فرمایند: من شخصی را دیدم که به دهن شخص دیگری بول میکند و او برایش میگوید: زدنی، زدنی یعنی زیاد کن، زیاد کن.

اگر درین روایت دقت کنیم چنین نتیجه میگیریم که ازین ضرر روحی بد تر وفضیح تر برای معتاد نخواهد بود که فرق بین آب وبول (پیشاب) را کرده نمیتواند.

14 – تحقیقات علمی ثابت کرده است که اکثر معتادان به شراب که به مرض روحی مبتلا گردیده اند وظایف محوله شان را به وجه احسن انجام نمی دهند وبیشترین غیابت را در اکثر ادارات آنها تشکیل می دهند وهم نسبت منفصلین این طبقه از وظایف چند برابر مردمان عادی وسالم می باشد.

15 – معتادان شراب که به مرض روحی مبتلا می گردند علایم شان این است که اضطراب وپریشانی روانی ونفسی برای شان رونما می شود ودر نتیجه دایما احساساتی ومنفعل شده انحطاط شخصیت برای شان رخ میدهد.

این بود خلاصه از ضرر های جسمی وروحی شراب این دشمن کشنده بشرکه خدمت شما عزیزان تقدیم نمودم خدا کند که سبب زحمت ونا راحتی جسمی ورحی شما قرار نگرفته باشد با عرض احترام والسلام.

 

 ماخذ ومصدر

 1 - داکتر. محمد نجیب محمود عمر: ما لا تعرفه عن الكحول، بیروت، دار میوزیك للصحافة والطباعة والنشر والتوزیع.

2 - داکتر. محمد نزار الدقر: روائع الطب الإسلامی 
3 - د . أحمد شوكت شطیی:  نظرات فی المسكرات

4- علامه سید محمد حسین طباطبایئ: المیزان فی تفسیر القرآن، ج (1) ، چاب حوزه علمی قم، ایران.

5 – دکتور وهبه الزحیلی: الفقه وادلته.

6 – الشیخ عبد الحمید کشک: کتاب تفسیر "فی رحاب التفاسیر" چاپ قاهره جمهوری عربی مصر.

7 -  Pattison & Kaufman: Encyclpedic Hand Book Of Alcoholism. New York Gardner Press. 1982.

8 - Medical Clinics of North America, Ethyl Alcohol and Disease, Jan 1984. Vol. 68.   8 –

9 - Royal College of physicians: The Medical Consequences of Alcohol Abuse.  

نویسنده:دکتر ابوبکر متقیامتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 5

بازديد : 103
برچسب ها : مطالب علمی , علوم , ضررهای روحی و جسمی شراب از نظر طب ,

وبگو | منوي عمودي با زير مجموعه
آمار سايت
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 88
بازديد ديروز : 18
هفته گذشته : 88
ماه گذشته : 278
سال گذشته : 2,400
کل بازديد : 34,973
کل مطالب : 148
نظرات : 12
تعداد اعضا : 3

امروز : دوشنبه 21 آبان 1397