close
تبلیغات در اینترنت
آلودگی آب

ورود به سايت

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
ثبت نام سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
نظر سنجي
چند درصد نیاز های شما در این سایت بر طرف شده است؟

کسب درآمد کسب درآمد
سلام دوست من به سايت گروه الکترونیکی پارس خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات

دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا و .... در وبلاگ ثبت نام نماييد

تذکر

قابل توجه بازدیدکنندگان گرامی

تمامی لینک های دانلود تست شده اند. در صورتی که اتفاقا لینکی کار نکرد یا خراب شده بود لطفا از قسمت نظرات گزارش دهید.

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

با تشکر

مدیرکل گروه الکترونیکی پارس


آلودگی آب

تاريخ: امروز, : پنجشنبه 22 خرداد 1393 نويسنده: /user-admin

موضوع:


تاریخچه آلودگی آب

در نوامبر سال 1986 بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کش ها در رودخانه راین ، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانوس پیما یا به گل نشستن آن ها آسیب هایی به حیات دریایی وارد آمد.

در سال 1983 بر اثر 11000 واقعه آلوده کننده در حدود 120 میلیون لیتر مواد آلوده کننده در آب های ایالات متحده تخلیه شده است.

تعریف آلودگی آب

آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدار هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.

فاضلاب خانگی

۹.۹۹ ٪ درصد آب خالص پس از استفاده به فاضلاب خانگی تیدیل می‌شود، و فقط 0.1 درصد از سهم این آب را دیگر آلایندها تشکیل می‌شوند. اگرچه این مقدار آلاینده در غلظت‌های پایین یافت می‌شود با این وجود در مقیاس بزرگ (منطقه، شهر) می‌تواند خطرساز باشد. در مناطق شهری، فاضلاب خانگی به طور معمول توسط گیاهان پاک کننده فاضلاب متمرکز تصفیه می‌شود. در ایالات متحده، بسیاری از این گیاهان توسط سازمآن های دولت محلی، غالبا به عنوان راهکارهای عمومی تحت عنوان(POTW) در زمینه تصفیه فاضلاب خانگی ارائه می‌شوند. گیاهان پاک کننده مورد استفاده شهرداری برای کنترل آلاینده‌های متعارف نظیر BOD و جامدات معلق طراحی شده‌اند. یک طراحی خوب و سیستم برنامه ریزی شده (به عنوان مثال، تصفیه ثانویه و یا بهتر از آن) می‌تواند ۹۰ درصد و یا بیشتر از این، آلاینده‌ها را پاکسازی نماید. بعضی از گیاهان زیرسیستم‌هایی نیز جهت تشخیص مواد مغذی و عوامل بیماری زا دارند. گیاهانی که در سیستم تصفیه فاضلاب خانگی مورد استفاده شهرداری هستند برای پاکسازی آلاینده‌های سمی موجود در فاضلاب صنعتی طراحی نشده‌اند.

شهرهایی که سرریزهای فاضلاب های بهداشتی یا سرریزهای فاضلاب های ترکیبی دارند، اغلب یک یا چند تمهید مهندسی بکار می‌برند تا ترشحات مضر فاضلاب کاهش یابد، از جمله:

بکارگیری یک رویکرد زیربنایی سبز جهت بهبود ظرفیت مدیریت آب های خروشان در کل سیستم، و کاهش سربارهای روغنی تصفیه خانه ها.

تعمیر و جایگزین کردن تجهیزات مستعمل و معیوب.

افزایش ظرفیت هیدرولیکی سیستم جمع آوری فاضلاب (بیشتر اوقات گزینه ی خیلی گرانی است).

یک خانوار یا کسب وکاری که توسط یک تصفیه خانه شهری به خدمت گرفته شده باشد ممکن است دارای یک مخزن فاضلاب باشد که آب های آلوده را تصفیه کرده و به درون خاک می‌ریزد. به همین ترتیب، آب های آلوده خانگی را می‌توان به یک سیستم تصفیه خصوصی در همان نزدیکی فرستاد (مانند آنچه در اجتماع روستایی وجود دارد).

آلودگی آب های زیرزمینی

بسیاری از مواد شیمیایی سمی هستند. بیمارگرها (پاتوژنها) می‌توانندزمینه‌ساز بروز بیماری های منتقل شونده از راه آب در انسان یا حیوانِ میزبان شوند. دگرگونی شیمی فیزیک آب شامل میزان اسیدی بودن (تغییر pH)، رسانایی الکتریکی، دما، و پرغذایی است. پرغذایی افزایش غلظت مواد شیمیایی مغذی در یک زیست بوم است تا جایی که منجر به افزایش باروری گیاهی آن زیست بوم شود. بسته به میزانِ آن، پرغذایی ممکن است پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی شامل خفگی (کم هوایی) و کاهش شدید کیفیت آب را به دنبال داشته باشد که تاثیر خود را در جمعیت ماهی ها و سایر حیوانات نشان می‌دهد.

عوامل آلوده کننده آب

آب یکی از مهم ترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آب های زیرزمینی و هم آب های سطحی را آلوده کنند که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
الف) عوامل آلوده کننده آب های زیرزمینی

 1. کانی های موجود در معادن سطحی که در اثر تغییر و تبدیل به عامل آلوده کننده مبدل می‌شود. مثلا آب جاری سطحی ( حاصل از باران و ...) هنگام عبور از معادن زغال سنگ ، دی‌سولفید آهن همراه با زغال سنگ را در خود حل کرده و سپس در اثر واکنش ، هوا آن را به اسید سولفوریک تبدیل می‌کند. اسید حاصل ضمن عبور از لایه‌های مختلف مخازن زیرزمینی ، موجب آلوده شده آن می‌شود.
 2. جمع شدن فاضلاب های شهری به ویژه اگر در یک حوزه آهکی و یا شنی وارد شوند از آن که در معرض باکتری ها قرار گیرند و تجزیه شوند، مستقیما و به راحتی به مخازن زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و موجب آلوده شدن آن ها می‌شود.
 3. ضایعات رادیواکتیوی : یکی از عوامل آلوده کننده مهم منابع آبی زیرزمینی است که امروزه یکی از راه های رفع آن ها که در حقیقت مشکل بزرگی برای صاحبان تکنولوژی هسته‌ای نیز به شمار می‌رود دفن آن ها در زیر زمین است علاوه بر دفن ضایعات رادیواکتیو در زیر زمین ، همه انفجار های هسته‌ای زیر زمینی نیز موجب آلوده شدن آب های زیر زمینی می‌شود.

 

 

 

ب) عوامل آلوده کننده آب های سطحی

آلوده کننده های سطحی سه دسته اند:

الف) آلوده کننده‌های صنعتی

 1. بسیاری از ضایعات صنعتی به آبزیان زیان های جدی می‌رسانند. این ضایعات برای خنثی شدن مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را به مصرف رسانیده و موجب کاهش اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان می‌شود و جانوران را تهدید به مرگ می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از خود این ضایعات سمی بوده و موجب مسمومیت آبزیان می‌شوند مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره.
 2. وارد شدن ترکیبات فسفردار و نیتروژن‌دار در آب موجب رشد جلبک‌هائی می‌شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و باعث کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات آبزیان می‌شود.

ب) فاضلاب خانگی 
کلیه پاک کننده‌ها که وارد آب های سطحی می‌شوند ترکیباتی را در آب ها وارد می‌کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه و تخریب نشوند بصورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان ببار می‌آورند.

ج) حشره کش ها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی
از ضروریات توسعه کشاورزی است ناخواسته موجب آلودگی آب های سطحی می‌شوند. مانند :ددت DDT

منابع محلی (نقطه ای)

منابع نقطه ای آلودگی آب به آلودگی هایی گفته می شود که از طریق آبراهه ای از یک منبع مجزا و متمایز مانند لوله یا خندق وارد آب شوند. به عنوان نمونه هایی از این منابع در این گروه، می توان از تخلیه فاضلاب تصفیه خانه ها، فاضلاب کارخانه یا فاضلاب شهری نام برد.قانون آب پاک (CWA) ایالات متحده، منبع نقطه ای را برای اهداف نظارتی منظم تعریف می‌کند. تعریف CWA از منبع نقطه ای در سال ۱۹۸۷ اصلاح شد طوری که سیستم های فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی و فاضلاب ناشی از ساخت و ساز را نیز در بربگیرد.

نیشکر و آلودگی آب

سازمان آب و برق خوزستان بر این باور است که شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ورود آلاینده‌ها و زهاب های خود یکی از آلوده کنندگان اصلی رودخانه کارون هستند. شرکت توسعه نیشکر به عنوان یکی از آلاینده‌های رودخانه کارون در ستاد جرایم دادگستری خوزستان (که آلودگی این رودخانه را به صورت ویژه از سال 88 دنبال می‌کند) نیز نام برده شده است.

 

 

 

نیشکر در خوزستان و آلودگی کارون

سازمان آب و برق خوزستان بر این باور است که شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ورود آلاینده‌ها و زهاب های خود یکی از آلوده کنندگان اصلی رودخانه کارون هستند. شرکت توسعه نیشکر به عنوان یکی از آلاینده‌های رودخانه کارون در ستاد جرایم دادگستری خوزستان (که آلودگی این رودخانه را به صورت ویژه از سال 88 دنبال می‌کند) نیز نام برده شده است.

پساب و آلودگی

پساب های تولیدی به عنوان مهم ترین آلاینده نیشکر و تاثیرگذارترین بخش روی محیط اطرافش معرفی شده است. چراکه تخلیه پساب ها به یک محل انجام گرفته است.در ابتدای امر، پساب ها به رودخانه کارون تخلیه می‌شد. بعد از بحرانی شدن وضعیت رودخانه به دلیل کم آبی، پساب های تعدادی از واحدها به نقاط دیگر هدایت شد. پس از مدتی پساب واحد شعیبیه (امام خمینی) به رودخانه کارون، واحد دهخدا به تالاب هورالعظیم و واحدهای شرق کارون (دعبل خزاعی، سلمان فارسی و فارابی) به تالاب شادگان تخلیه می شوند. واحدهای غرب کارون (میرزا کوچک خان و امیرکبیر) در اراضی شمال شرق خرمشهر تحت عنوان حوضچه‌های تبخیری رها می شوند که معروف شده به تالاب نیشکر. حجم پساب ها بسیار زیاد و از دبی رودخانه زاینده رود در اصفهان بیشتر است. علاوه بر موجودی نمک و شوری بالا، مقداری هم نهاده‌های کشاورزی مثل علف‌کش در آن ها وجود دارد. به عبارتی سالیان سال است که چندین هزار تن نمک وارد محیط از جمله رودخانه کارون می‌شود. وجود نمک علاوه بر اینکه مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد زمین‌های اطراف رودخانه را هم متاثر می‌کند.

علل آلودگی آب

آلاینده های خاصی که سبب آلودگی آب می شوند شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی، بیماری زاها و تغییرات حسی و فیزیکی از قبیل افزایش دما و تغییر رنگ هستند. با اینکه بسیاری از مواد شیمیایی که در آب تنظیم می شوند به صورت طبیعی وجود دارند (کلسیم، سدیم، آهن، منیزیم و ....) اما غلظت آن هاست که تعیین می کند که کدام ماده جزء طبیعی آب است و کدام آلاینده می باشد. غلظت های بالای یک جرء طبیعی آب می تواند اثرات نامطلوبی بر زندگی گیاهان و جانوران ساکن در آب داشته باشد. چیزهایی که اکسیژن آب را مصرف می کنند ممکن است مواد طبیعی از قبیل گیاهان (برگ ها یا علف ها) بوده یا مواد شیمیایی ساخته دست بشر باشند. بعضی مواد طبیعی یا ساخته بشر ممکن است سبب ایجاد کدروت در آب شده و با جلوگبری ار نفوذ نور رشد گیاهان را مختل کنند و یا در آبشش بعضی از گونه های ماهی ها رسوب کند.

آلودگي آب و تأثير آن بر سلامتي

مسأله ي آب مهم ترين موضوعي است که توجه متخصصين بهداشت را به خود جلب مي نمايد زيرا بسياري از بيماري ها مسلماً مربوط به استعمال آب آلوده مي باشد و با پاک نگه داشتن آب نتايج بسيار سودمندي عايد جامعه مي گردد.

تعريف آب سالم

 آب سالم آبي است که: 
1. حاوي ميکروب هاي بيماري ها نباشد. 
2. عوامل شيميايي و سمي که براي انسان و حيوان مضر است مثل سرب و ارسنيک در آن نباشد. 
3. مواد معدني محلول در آب شامل کلسيم، منيزيم، سولفات ها و نيترات و غيره بايد در حد معيار باشد. در آب سبک کربنات کلسيم کمتر از 50 P.P.M و در آب سخت بيشتر از 50 P.P.M کربنات کلسيم وجود دارد. 
4. مقدور باشد که آن را به مقدار کافي و با کيفيت مطلوب و بدون اينکه آلوده شود در اختيارمصرف کننده بگذاريم. پس آب سالم آبي است که در موقع مصرف خواص فيزيکي، شيميايي، ميکروبي آن مطابق استانداردهاي موجود بوده و عاري از بو و طعم خاصي باشد.

شاخص آلودگي آب بطور غير مستقيم
 وجود باسيل ECoil در آب شاخص آلودگي آب است. اين باکتري وقتي در آب ديده شد دليل آلوده شدن آب با چاه توالت است. در 100ml آب که از آب شرب برداشت شود نبايد ECoil وجود داشته باشد.

بيماري هاي منتقله به وسيله آب
مسأله ي بهداشت آب و بيماري هاي منتقله به وسيله آن از زمان هاي قديم مورد توجه بوده است بيماري هايي که به وسيله آب انتقال پيدا مي کند به دو دسته بيماري هاي غير ميکروبي و بيماري هاي ميکروبي تقسيم مي شوند: 
1. بيماري هاي غير ميکروبي: شامل بيماري هاي گوارشي: آب هاي سخت که داراي املاح زياد منيزيم و کلسيم و نيترات و سولفات ها مي باشند براي نوشيدن مناسب نيستند، شستشوي با آن پوست را خشک مي کند و نوشيدن آن موجب اختلالات گوارشي مي شود. اگر فلوئور آب بيشتر از 1 تا 2 P.P.M باشد باعث بروز لکه هاي سياه روي دندان ها مي شود و وقتي به 4 P.P.M برسد باعث فساد دندان نيز مي شود. وجود سرب بيشتر از 0/5 ميلي گرم در هر ليتر آب باعث مسموميت با سرب مي شود وقتي مقدار سرب به 5 ميلي گرم در هر متر مکعب آن برسد مصرف آن موجب مسموميت شديد مي شود، مسموميت با سرب سبب پيدا شدن خط هاي سياه پاي لثه ها، کم خوني، فلج اعصاب، دردهاي شکمي شديد، جنون حاد و بيماري هاي قلبي و عروقي مي شود. کمبود يد در آب مثل آب مناطق کوهستاني موجب برزگي غده ي تيروئيد و گواتر آندميک مي شود. 
2. بيماري هاي ميکروبي: عامل اين بيماري ها موجودات ذره بيني مانند ويروس ها، باکتري ها، قارچ ها و پروتوزوئرها هستند.

الف) ويروس ها: ويروس بيماري فلج اطفال مي تواند به وسيله آب سرايت کند.

ب) باکتري ها: از قبيل باسيل اسهال خوني و وبا نيز مي تواند از طريق آب آلوده انتقال پيدا کنند.

 

 

دلایل آلودگی آب

 1. دفع نادرست فاضلاب ها و پساب هاي صنعتي
 2. استفاده از چاههاي جذبي فاضلاب جهت دفع فاضلاب خانگي
 3. استفاده روزافزون از پاك كننده هاي شيميايي
 4. استفاده بي رويه از كودهاي شيميايي
 5. شبكه آب رساني فرسوده
 6. دفع نادرست و غير استاندارد زباله هاي شهري

آلودگی گرمایی آب

همان طور كه مي دانيم بالا رفتن دماي آب باعث كاهش ميزان اكسيژن محلول در آب مي شود. از اين رو آلودگي گرمايي آب بسيار حائز اهميت است. اكنون به اثرات بالا رفتن دماي آب در زندگي آبزيان اشاره مي كنيم.

 1. يكي از بزرگ ترين مشكلات بالا رفتن دماي آب همانطور كه گفته شد اين است كه باعث كاهش ميزان انحلال اكسيژن در آب مي شود. در اين صورت آبزيان با كمبود جدي اكسيژن در آب مواجه مي شوند.
 2. بالا رفتن دماي آب باعث افزايش فعاليت باكتري هاي هوازي موجود در آب مي شود. لذا آن ها نيز به عنوان رقيب ماهي ها در جذب اكسيژن، اكسيژن بيشتري مصرف مي كنند و در نهايت باز هم مشكل كاهش اكسيژن براي ماهي ها پيش مي آيد.
 3. ماهي ها جانوران خونسردي هستند. با بالا رفتن دماي آب، دماي بدن ماهي ها نيز بالا مي رود و بر ميزان سوخت وساز بدن آن ها افزوده مي شود، در نتيجه مصرف غذاي آن ها و همين طور نياز آن ها به اكسيژن نيز بيشتر مي شود.

توجه: مجموعه واكنش هايي كه در بدن موجودات زنده انجام مي شود سوخت و ساز ناميده مي شود. كلمه سوختن اشاره به سوختن مواد قندي براي تأمين انرژي و كلمه ساختن اشاره به ساختن مواد چربي و پروتئين هاي بدن مي كند.

توجه: اضافه كردن 10 درجه سانتي گراد دما، سرعت بسياري از واكنش هاي شيميايي را تقريباً دو برابر مي كند و اگردما را 10 درجه سانتي گراد كاهش دهيم، در اصل سرعت واكنش شيميايي را نصف كرده ايم.

چگونه آب آلوده می‌شود؟

مواد آلاینده‌ هنگامی که وارد منابع آبی مختلف می‌شوند، رقیق می‌شوند و هم چنین در نتیجه تجزیه زیستی، فیلتر شدن و جذب شدن به خاک این رقیق‌شدن را بیش تر می‌کند.

برخی از مواد شیمیایی از جمله هیدروکربن‌های کلردار ساخت انسان، بسیار پایدار هستند و در محیط زیست باقی می‌مانند. برخی دیگر از این ترکیبات شیمیایی در بدن موجودات زنده تجمع پیدا می‌کنند و به سادگی تجزیه و دفع نمی‌شوند.

اثرات آلودگی بر منابع آبی محصور مانند دریاچه‌ها و حوضچه‌ها بسیار شدیدتر و مداوم‌تر از نهرها و رودخانه‌هاست، زیرا فرآیند طبیعی شسته شدن که در نتیجه جریان آب انجام می‌شود، در این آب های محصور وجود ندارد.

آلودگی آب در منابع آب زیرزمینی به علت نبود تجزیه زیستی حتی مداوم‌تر است. فعال‌ترین باکتری‌هایی که مواد شیمیایی را تجزیه می‌کنند، در خاک بالاتر از منابع آب زیرزمینی قرار دارند.

هنگامی که مواد آلاینده وارد آب های زیرزمینی می‌شوند، بر خلاف آب های سطحی چندان مخلوط ورقیق نمی‌شوند. هنگامی که یک ماده آلاینده وارد خاک می‌شود، بر اثر نیروی جاذبه به صورت عمودی حرکت می‌کند تا به منابع آب زیرزمینی برسد. در این نقطه ماده آلاینده عمدتا در جهت افقی حرکت می‌کند. بعد ماده آلاینده مانند دود خارج‌شده از یک دودکش به صورت سه‌بعدی در آب منتشر خواهد شد. آب زیرزمینی جریان های موجی مانند آنچه در آب های سطحی وجود دارد، از خود نشان نمی‌دهد. جریان آب در این منابع تابع نیروی جاذبه، فشار و اصطکاک است، بنابراین این آب ها بسیار ثابت‌تر از آب های سطحی هستند.

مهم ترین راه کاهش آلودگی آب آشامیدنی کنترل کردن منابع آلوده‌کننده است. اقدامات پیشگیری‌کننده‌ای مانند تغییردادن شیوه  آبیاری و زهکشی در کشاورزی، استفاده از حوضچه‌های دیواره‌دار برای نگهداری فاضلاب هایی که قرار است فراوری شوند، استفاده از محفظه‌های ذخیره فاضلاب زیرزمینی (سپتیک تانک) دوجداره می‌توانند آلودگی منابع آب آشامیدنی را کاهش دهند.

با آلودگی آب آشامیدنی چه کنیم؟

آب آشامیدنی سالم و پاک یکی از مهم ترین نیاز‌های اساسی انسان ها است. آب مایه حیات است، اما آلوده شدن آب می‌تواند منشا ویرانی و تباهی باشد.

خیلی از ما به آبی که می‌نوشیم فکر نمی‌کنیم. به راحتی شیر آب را باز می‌کنیم، لیوانی را پر می‌کنیم و می‌‌خوریم. اما این که روزانه به چه میزان آب نیاز داریم؟ و آیا آبی که می‌خوریم کیفیتی دارد یا نه؟ و چه‌قدر به سلامت آن ایمان داریم، سوالاتی است که کمتر کسی ممکن است به آن فکر کند.

بیش از 50 درصد وزن بدن هر فرد را آب تشکیل می‌دهد. بدون آب، قادر نیستیم دمای بدن خود را تنظیم کنیم. مفاصل ما برای تحرک به آب نیاز دارند و ما برای خروج مواد زاید از ادرار، تعریق و حرکات روده‌ها به این مایع حیاتی نیاز داریم.

 عدم دریافت آب کافی موجب کم آبی می‌شود که علایمی‌ مثل ضعف عضلانی، خستگی، گرفتگی عضلانی و عدم تعادل را ایجاد می کند و خطر گرما، خستگی و سکته ناشی از گرما را افزایش می‌دهد.

 در واقع آب مهم ترین ماده‌ای است که انسان بدون آن قادر نیست بیش از 5 روز زندگی کند، اما برای این که دچار این مشکلات نشویم، به چه میزان آب نیاز داریم؟

برای جایگزین کردن آب از دست رفته از راه ادرار، تعریق و استنشاق در هوای گرم، هنگام ورزش و کار کردن، در زمان بیماری و تهوع و استفراغ، ما به 8 لیوان آب نیاز داریم. اگرچه ممکن است مایع مورد نیاز بدن را از طریق نوشیدنی‌ها مثل انواع نوشابه‌ها، غذاهای آبکی مثل سوپ تامین کنیم، اما باید به خاطر داشته باشیم که این مایعات جای آب واقعی و سالم را برای ما نمی‌گیرد.

راه حل مطمئن، درست، بی خطر و قابل اطمینان مصرف آب آشامیدنی، کنترل چند مورد از جمله میکروب‌های بیماری زا و آلوده‌کننده‌هایی است که ممکن است وارد سیستم ذخیره آب شده باشند.

واضح است که برای پیشگیری از کم‌آبی باید آب بنوشیم، اما آیا آب شیر خانه ما، آبی سالم است.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مطمئن هستید آب لوله‌کشی شهری و کاملا تصفیه‌شده دارید، نوشیدن این آب اشکالی ندارد، چرا که این آب از سوی مراکز نظارت بر کیفیت آب کنترل می‌شود. البته گاهی این به معنای این نیست که این آب عاری از هر گونه آلودگی است، بلکه میزان مواد آلاینده آن، آن‌قدر نیست که سبب بروز خطرات جدی برای سلامت ما شود.گاهی بروز برخی حوادث ممکن است سبب آلودگی آب با آلاینده‌هایی شود که موجب بیماری‌های فوری می‌شود.

آب از چند راه ممکن است آلوده شود.مثلا: آب ممکن است با میکروارگانیسم‌هایی مثل باکتری‌هایی که در مایعات بدن است یا با مدفوع حیوانات دچار آلودگی شود. ضایعات کارخانجات یا نیترات‌ها ممکن است به آب راه پیدا کرده و یا مواد معدنی متعددی مثل سرب یا جیوه ممکن است سبب آلودگی آب شوند.

افرادی که نسبت به سایرین بیشتر دچار آسیب‌های ناشی از آلودگی آب ها شوند

1)   افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.

2)   افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مثل ایدز.

3)   افرادی که تحت پیوند قرار گرفته‌اند.

4)   کودکان و نوزادان.

5)   زنان باردار و جنین آن ها وسالمندان

عواملی که آب سالم و ایمن را تحت تاثیر قرار می دهد

1)   موقعیت یک شهر.

2)   کیفیت لوله‌ها و سیستم آب‌رسانی منازل.

3)   فعالیت‌های کارخانجاتی که در نزدیک محل زندگی انسان و حومه‌ شهرها قرار گرفته‌اند.

اثرات آلودگی آب بر انسان

هر وقت سخن از آب آلوده به میان آید، به دنبال آن کلمه بیماری نیز به ذهن راه می یابد. آلودگی آب چه به صورت آلودگی بیولوژیک (وجود میکروب های بیماری زا)، چه به صورت آلودگی شیمیایی (به همراه داشتن عناصر و ترکیبات زیان آور شیمیایی) و چه به صورت های دیگر سبب ایجاد بیماری ها و اختلالات متعددی در انسان می گردد.

تاریخ بهداشت عمومی مملو از نشانه های غم انگیزی است از همه گیری ها و تلفات بی شمار ناشی از بیماری ها که آب آلوده در ایجاد آن ها نقش اساسی داشته است.

آب در انتقال و انتشار بسیاری از بیماری های میکروبی، ویروسی و انگلی نقش عمده ای بر عهده دارد. از بیماری های عفونی روده ای می توان حصبه، وبا و اسهال خونی را نام برد که انسان به وسیله آب آلوده به آن مبتلا می شود.

آب آلوده به راه های زیر می تواند سبب انتقال بیماری ها گردد:

 الف) مستقیم: آب به طور مستقیم در انتقال بعضی از بیماری ها دخالت دارد. منظور از انتقال بیماری به طریقه مستقیم آن است که عامل ایجاد کننده بیماری از طریق مدفوع و ادرار یا راه های دیگر وارد آب می شود و آب را آلوده می کند. با آشامیدن چنین آبی یا تماس با آن، عامل بیماری به طور مستقیم وارد بدن شخص سالم شده و او را بیمار می کند. مهم ترین بیماری هایی که از این طریق انتقال می یابند عبارتند از: حصبه، وبا، انواع اسهال های میکروبی و آمیبی، یرقان عفونی، فلج اطفال.

 ب) غیر مستقیم: آب در انتقال بعضی از بیماری ها نقش غیر مستقیم دارد. در این گروه از بیماری ها، آب فقط محیطی برای رشد و تکثیر ناقل بیماری است و به طور مستقیم در انتقال بیماری نقشی ندارد. از این گروه بیماری ها می توان مالاریا، تب زرد و انواع آنسفالیت ها را نام برد.

 ج) آب در انتقال بعضی از بیماری ها هم نقش مستقیم و هم غیر مستقیم دارد:

آشامیدن و یا تماس با آب آلوده مستقیما بیماری ها را به انسان منتقل می سازد. از سوی دیگر آب وسیله ای برای نگهداری و پرورش میزبان عامل بیماری است. به این ترتیب آب در انتقال بیماری دو نقش کاملا مجزا بر عهده دارد.

 د) آب در انتقال بعضی از بیماری ها نقش مساعد کننده ی شرایط انتقال را بر عهده دارد:

بسیاری از کرم های انگل روده انسان، در این گروه از بیماری ها قرار می گیرند؛ مثلا برای رشد جنین در داخل تخم و تبدیل آن به نوزاد آسکاریس، وجود آب به صورت نم در زمین لازم است و یا برای کرم های قلابدار که انگل روده کوچک انسان هستند، وجود رطوبت کافی در خاک برای ادامه حیات آن ها ضروری است.

منابع آب چگونه آلوده می شود؟

آلودگی آب زمانی رخ می دهد که مواد موجود در آب از مقادیر مشخص، تجاوز کند. این امر می تواند بر اثر نفوذ مستقیم آلوده کننده ها به داخل آب و یا مواد آلوده کننده به توده آب های زیرزمینی باشد.

اصولاً آلوده کننده های منابع آب را به 3 دسته تقسیم می کنند:

1)   مواد سمی.

2)   مواد آلی.

3)   آلودگی گرمایی

مواد سمی جزو آلوده کنندگان شیمیایی هستند که به صورت طبیعی در اکوسیستم وجود ندارند. علف کش ها، آفت کش ها و مواد صنعتی از جمله این آلودگی ها هستند.

آلودگی از جانب مواد آلی زمانی رخ می دهد که برخی کودها و یا گنداب ها به داخل آب های زیرزمینی نفود کند، زمانی که میزان مواد آلی در آب بالا رود برخی تجزیه های شیمیایی در آب ممکن است رخ دهد. در این میان حتی به دلیل وجودO2 ممکن است این تجزیه ها سریع تر هم انجام پذیرد. فقدان اکسیژن باعث خواهد شد میکروارگانیسم های موجود در آب از بین برود. هم زمان که این میکروارگانیسم ها می میرند، به کمک تجزیه کننده ها شکسته شده که این موضوع باعث کاهش بیشترمیزانO2 موجود در آب است.

نوع سوم که به آلودگی گرمایی معروف است زمانی رخ می دهد که آب در صنعت مورد استفاده قرار گیرد. این کاربرد باعث تغییر دما شده و میزان اکسیژن محلول در آب را کاهش می دهد.

آلودگی آب آشامیدنی با نیترات

هیچ کس منکر این واقعیت نیست که آب مایه حیات انسان ها است. به همین علت هم حفظ منابع آبی و حفاظت آن ها از آلودگی، از درجه اهمیت زیادی در چرخه طبیعی زندگی ما برخوردار است.

آلودگی نیترات برای ادامه حیات گیاهان که یک منبع اولیه محسوب می شود، زمانی رخ می دهد که این ترکیب بیشتر از مقدار جذب شده به وسیله گیاهان در خاک وجود داشته باشد. این مازاد نیترات می تواند به راحتی به وسیله آبیاری، بارش باران یا ذوب شدن برف و یخ از خاک ها و صخره ها عبور کرده و در نهایت به آب های زیرزمینی برسد. متأسفانه مقادیر بالای نیترات در آب آشامیدنی یکی از دلایل بیماری تغییر هموگلوبین در کودکان زیر 6 ماه و البته بروز دیگر بیمار ی های میکروبی در تمام سنین است.

بر اساس آمار، 4/9  درصد از کل آب موجود در کره زمین برای بشر قابل مصرف است که 68 درصد (تقریبا3ً/3 درصد از کل) از این مقدار، آب های زیرزمینی هستند.

آب آشامیدنی تقریبا 50 درصد جمعیت مردم جهان از منابع زیرزمینی تامین می شود و در برخی مناطق، منابع زیرزمینی، تنها منبع تامین آب آشامیدنی مردم به حساب می آید.

برای رفع آلودگی نیترات آب چه باید کرد؟

جوشاندن و استفاده از دستگاه های تصفیه کننده خانگی، نیترات آب را از بین نمی برد. در صورت توانایی اقتصادی به طور کامل باید از آب بطری یا همان آب معدنی استفاده شود. در ضمن استفاده از آب های معدنی برای رقیق کردن آب حاوی نیترات تاثیری ندارد و بهتر است به طور کامل از بطری های آب معدنی استفاده شود.

برخی از نهرها و رودخانه ها در مسیر عبورشان، فاضلاب های شهری و صنعتی قرار دارند و در این مسیر آب آلوده فاضلاب ها در آن ها واریز می شود از این رو میزان نیترات در آن ها بیشتر می شود. در مسیرهایی که چاه و کانال های فاضلاب وجود دارد، خطر نشت فاضلاب به سفره های سطح زیر زمینی آب نیز وجود دارد که در صورتی که از این سفره های آب زیرزمینی برای آب شرب استفاده شود، خطر آلودگی آب به نیترات بالا می رود.

نیترات موجود در آب و غذا باعث بالا رفتن اسید نیتریت در بزاق دهان می شود که با ترکیب شدن شان با اسید های آمینه میزان نیتروزامین ها بالا می رود که به سلامتی انسان آسیب می رساند.

مصرف بالای میوه، سبزی در طول روز که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند، خطرات ناشی از آلودگی به نیترات را در افراد کاهش می دهد.

در صورتی که استفاده از ویتامین C  و E دو یا چند برابر بیشتر از میزان نیترات وارده به بدن باشد خطرات ناشی از نیترات ها در بدن کاهش می یابد.

توصیه می شود که مردم و به خصوص زنان باردار و کودکان، برای نوشیدن از آب معدنی استفاده کنند و در صورت استفاده از آب لوله کشی، سعی کنند در برنامه غذایی روزمره خود از میوه ها و سبزی ها، بیشتر از حد معمول بهره ببرند.

روش های حذف نیترات

نیترات یک یون پایدار و محلول در آب است و پتانسیل کمتری برای جذب و یا ترکیب با گونه های دیگر را دارد.

این خصوصیات باعث می شود حذف نیترات از آب به روش سختی زدایی و با کمک آهک و یا فیلتر کردن، با مشکل مواجه شود.

روش نوینی برای این کار وجود دارد که از باکتری های اتوتروفیک استفاده می شود. این باکتری ها مانند نیترات زداینده های تیوباسیلیوس و نیترات زداینده های تیومیکروسپرا، توانایی احیای نیترات با گاز نیتروژن را دارند. در این شیوه، انرژی لازم برای میگروارگانیسم های زداینده تامین می گردد.

نیترات زداینده های اتوتروفیک به ترکیبات کربنی معدنی به عنوان منبع کربن نیاز دارند. بر خلاف آن ها برای نیترات زدایی هتروفیک هیچ منبع کربنی ای، نیاز نیست. نیترات زدایی اتوتروفیک نیز به 2 دسته برپایه سولفور و هیدروژن تقسیم می شود.

عمده ترین مزیت این روش استفاده از لجن به جای باکتری بی هوازی است که یک روش آسان، سریع و ارزان برای حذف نیترات، از آب های زیرزمینی است.

مبادله یون، بهترین انتخاب برای حذف نیترات از آب های زیرزمینی که حاوی مقادیر اندکی از ترکیبات آلی محلول هستند، در مقیاس کوچک یا متوسط است. مقادیر بالای ترکیبات آلی محلول در آب باعث پُرشدن ظرفیت مبادله می شود. این مشکل در اسمز معکوس نیز وجود دارد. همچنین اسمز معکوس نیازمند مصرف انرژی بالایی برای غلبه بر جریان طبیعی است و بنابراین هزینه فرآیند در مقایسه با دیگر پروژه ها بیشتر است.

حذف بیولوژیکی نیترات به صورت بسیار گسترده در اروپا به کار گرفته شده است. سرعت حذف نیترات در این روش بسیار بالا است و استفاده گسترده ای دارد.

                                                          منبع و مأخذ

اینترنت:

http://finance.yahoo.com/columnist/article/trenddesk/3748

http://environment.about.com/od/environmentalevents/a/waterdayqa.htmhttp://www.economist.com/specialreports/displaystory.cfm?story_id=12749787

http://www.search.eb.com/eb/article-72342

خبرگزاري فارس

تابناک

اصول خدمات بهداشتي
همشهری آنلاین
بخش تغذیه و سلامت تبیان

سایت لیلة القدرامتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 5

بازديد : 148
برچسب ها : مطالب علمی , جغرافیا , آلودگی آب ,

وبگو | منوي عمودي با زير مجموعه
آمار سايت
افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 96
بازديد ديروز : 7
هفته گذشته : 114
ماه گذشته : 253
سال گذشته : 253
کل بازديد : 35,996
کل مطالب : 148
نظرات : 12
تعداد اعضا : 3

امروز : چهارشنبه 26 دی 1397